تبلیغات
پایگاه مبارزه با فرقه ضاله وهابیت : برنامه شب های آسمانی شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 از شبکه قرآن با موضوعات مختلف دینی و نمایان ساختن چهره واقعی وهابیت - اهمیت بحث در مورد وهابیت و هجمه علیه شیعه
 پایگاه مبارزه با فرقه ضاله وهابیت : برنامه شب های آسمانی شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 از شبکه قرآن با موضوعات مختلف دینی و نمایان ساختن چهره واقعی وهابیت
درباره ما  مناظره شیعیان و وهابیت پرسش و پاسخ طنز در رابطه با وهابیت هویت و تاریخچه وهابیت
آخرین مطالب
لینک پایگاه های مذهبی و فرهنگی
قبل از شروع بحث، روایتی را از آقا امام جواد (علیه السلام) در رابطه با اهمیت پاسخ به شبهات در زمان غیبت كبری عرض می‌كنم تا نصب العین ما قرار بگیرد. حضرت می‌فرماید:


استاد حسینی قزوینی

قبل از شروع بحث، روایتی را از آقا امام جواد (علیه السلام) در رابطه با اهمیت پاسخ به شبهات در زمان غیبت كبری عرض می‌كنم تا نصب العین ما قرار بگیرد. حضرت می‌فرماید:

إن من تكفل بأیتام آل محمد المنقطعین عن إمامهم، المتحیرین فی جهلهم، الإسراء فی أیدی شیاطینهم و فی أیدی النواصب من أعدائنا، فاستنقذهم منهم و أخرجهم من حیرتهم و قهر الشیاطین بردّ وساوسهم و قهر الناصبین بحجج ربهم و دلیل أئمتهم، لیفضلون عند الله على العبید بأفضل المواقع بأكثر من فضل السماء على الأرض و العرش على الكرسی و الحجب على السماء و فضلهم على هذا العابد كفضل القمر لیلة البدر على أخفى كوكب فی السماء.

كسانی كه متكفل أیتام آل محمد هستند یعنی متكفل شیعیان در زمان غیبت كه دست‌شان از امام زمان‌شان بریده شده و در نادانی‌شان سرگردانند و أسیر دست شیاطین و گرفتار دشمنان ناصبی‌اند و آنها را از دست شیاطین و شبهات‌شان و دشمنان ناصبی نجات بدهند و از حیرت و سرگردانی خارج كنند و بر شیاطینی كه إلقاء شبهه می‌كنند، غلبه كنند و با إحتجاج قوی و رهنمودهای ائمه بر ناصبی‌ها غلبه كنند، ارزش و برتری آنها نسبت به بندگان، همانند برتری آسمان نسبت به زمین و برتری عرش نسبت به كرسی و برتری حُجُب بر آسمان است و برتری آنها نسبت به عابد، همانند برتری ماه شب بدر است بر مخفی‌ترین و كم‌نورترین ستاره در آسمان.

موسوعة الإمام الجواد (ع) للسید الحسینی القزوینی، ج2، ص367 ـ الإحتجاج للطبرسی، ج1، ص9 ـ بحار الأنوار للمجلسی، ج2، ص6 ـ الیقین للسید إبن طاووس، ص8 ـ الفصول المهمة فی أصول الأئمة للحر العاملی، ج1، ص603 ـ منیة المرید للشهید الثانی، ص118

این روایت، تا حدودی، هم ارزش این جلسات را روشن می‌كند و هم خط سیر ما را مشخص می‌كند. بحث ما در چند محور است:

1. گسترش تهاجم بر ضدّ فرهنگ شیعه و انگیزه‌های این تهاجم و راه‌های مبارزه با آن

2. جایگاه وحدت در عصر حاضر و موقعیت وهابیت نسبت به وحدت مسلمانان

نباید در ذهن بعضی‌ها این‌گونه تلقی نشود كه بحث‌های به این شكل، از بحث‌های اختلاف‌انگیز است و وحدت میان مسلمانان از بین می‌رود.

3. عصر ظهور وهابیت

4. نحوه برخورد علماء و بزرگان أهل سنت با وهابیت

چه شد كه در قرن 7 و 8، وهابیت ظهور پیدا كرد و در كمتر از نیم قرن، این افكار خاموش شد و دیگر خبری نشد تا این‌كه در قرن 11 و 12، این فرهنگ تجدید نیرو كرد و با آرایش جدید، وارد میدان شد و همین‌طور گستاخانه جلو می‌رود؟ علت چه بود؟

5. مبانی فكری وهابیت و كارنامه عملی آنها

6. شكستن بت وهابیت، یعنی إبن تیمیه  و نقد آراء و افكار او و موضع إبن تیمیه نسبت به أهل بیت (علیهم السلام) و مذاهب دیگر و دشمنان اسلام

بحث ما، صد درصد علمی است و كاری به مسایل سیاسی نداریم. در ماه محرم امسال، بحث مناظره تلویزیونی در شبكه المستقلة لندن، حدود 8 شب با موضوع نقد آراء إبن تیمیه با شركت یكی از علماء بزرگ أهل سنت به نام سَقّاف برگزار شد و به حق هم جانانه وارد شد و زیبا حمله كرد و تحلیل‌های ارزشمندی داشت. از طرف وهابیت هم شیخ عدنان عرعور برای دفاع از إبن تیمیه آمده بود. توصیه می‌كنم نوار و سی‌دی این جلسات را دریافت كنند و عمده نقاط ضعف وهابیت و دفاع آنها را ببینید.

یكی از اساسی‌ترین ركن بحث و گفت‌و‌گو این است كه انسانْ خود را از سنگر دفاع به سنگر هجمه تبدیل كند. یعنی شما با هر فردی ـ سنی، وهابی، كمونیست، مسیحی ـ بحث می‌كنید، اگر او سؤال كند و شما جواب بدهید، اگر ساعت‌ها و ماه‌ها هم جلسه ادامه پیدا كند، یا اصلا در این جلسات موفقیت نصیب شما نخواهد شد و یا به قدری ناچیز است كه اصلا قابل طرح نیست. اما اگر شما بعد از سؤال و هجمه او، بلافاصله هجمه و طرح شبهه كنید، موفق خواهید بود. تجربه نشان داده است كسی كه در سنگر هجمه است، موفقیت بیشتری دارد. چون باعث می‌شود شنونده نسبت به نقاط ضعف فكری طرف مقابل واقف شود و طرف مقابل هم در صدد دفاع برآید و مردم هم دفاع او را می‌بینند و هم دفاع شما را می‌بینند و از باب:

فَبَشِّرْ عِبَادِ / الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

سوره زمر/آیه18

درست انتخاب می‌كنند.

بنده خودم شاید حدود 200 جلسه بحث و مناظره و عمدتا با دانشجویان و علماء و اساتید و مفتیان وهابی‌ها داشتم و الآن هم به صورت مكاتبه یا تلفنی با بعضی از آنها ادامه دارد. یكی از بهترین بحث‌های ما، بحثی بود كه در سال گذشته در روز 24 رجب با شیخ عبد العزیز بن عبد الله آل شیخ ـ مفتی أعظم عربستان سعودی ـ در طائف داشتیم و با اجازه آنها، بحث را ضبط كردیم و عین آن نوار و صحبت‌ها را در اینترنت قرار دادیم.

ما باید با اینها به بحث و گفت‌و‌گو بپردازیم. اگر ما چندین جلسه در جلسات آموزش پاسخ به شبهات شركت كنیم و آموزش ببینیم، به اندازه یك جلسه عملی كاربرد ندارد. من بر این عقیده هستم اگر شما توان علمی هم نداشته باشید، ولی دو سه جلسه با آنها بحث كنید و ضعف خودتان را احساس كنید، ایجاد انگیزه می‌شود برای مطالعه بیشتر و یافتن پاسخ‌های اساسی و ارزشی.

7. بررسی اساسی‌ترین شبهات وهابیت و پاسخ به آنها

با قاطعیت تمام خدمت شما عرض می‌كنم كه اینها عمدتا اساسی‌ترین شبهاتی كه علیه شیعه دارند، از 20 شبهه تجاوز نمی‌كند. این شبهات را از همان دوران راهنمایی و متوسطه تا سطح دانشگاه و دكترا به جوانان خود آموزش می‌دهند. بنده خودم با ائمه جماعت‌شان بحث می‌كردم و می‌دیدم كه فقط این چند شبهه را مانند حمد و سوره حفظ كرده‌اند. وقتی با دانشجویان‌شان بحث می‌كردم، می‌دیدم همان شبهات است. وقتی با اساتیدشان بحث می‌كردم هم همین‌طور. حتی در ماه رمضان سال گذشته در مكه مكرمه با شیخ محمد جمیل بن زینو ـ از مفتیان طراز اول و اساتید مكه مكرمه ـ در منزلش حدود 5/3 ساعت بحث داشتیم و دیدم كسی كه بالاترین مقام علمی در عربستان سعودی را دارد و بیش از 60 كتاب تألیف كرده است، همان شبهات را مطرح می‌كند كه دانشجویان و اساتید و ائمه جماعات و عوام‌شان مطرح می‌كنند. اگر ما كار اساسی روی این 20 شبهه انجام دهیم و 20 رساله تحقیقی بنویسیم و خلاصه آن را در 10 برگ پیاده كنیم، هم مسلط می‌شویم به نقد آراء اینها و هم دست‌مان در بحث‌ها باز خواهد بود. ولی اگر بخواهیم فقط مطالعه كنیم و نت‌برداری كنیم یا در این‌گونه جلسات شركت كنیم، این‌طور اطلاعات را بنده نمی‌پسندم و مفید هم نمی‌دانم و یقین دارم كه این‌گونه تحقیق، در بحث‌ها موفقیت نخواهد داشت.

 

موضوع اول: گسترش تهاجم بر ضد فرهنگ شیعه و انگیزه‌های این تهاجم و راه‌های مبارزه با آن

نكته اول:

با آماری كه بنده می‌دهم، شاید اهمیت بحث روشن شود. گرچه شاید برای برخی ناخوشایند باشد. ولی حقیقتی است كه ما نمی‌توانیم از بیان آنها صرف‌نظر كنیم.

یكی از مراكز تحقیقاتی حوزه علمیه قم، تمام كتاب‌هایی كه بر ضد شیعه نوشته شده ـ از قرن 3 هجری تا الآن ـ را جمع‌آوری كرده‌اند و در مجموع به حدود 5 هزار عنوان كتاب رسید. شبهاتی كه در این كتاب‌ها آمده، جمع‌آوری شد و به حدود 7 هزار شبهه در 600 عنوان رسید. پاسخ دادن به این شبهات، احتیاج به كارشناسانی از حوزه و دانشگاه دارد تا پاسخ‌های اساسی به آنها بدهند. همان‌گونه كه آنها از رسانه‌های مختلف، این شبهات را إلقاء می‌كنند، ما هم از رسانه‌های مختلف ـ اینترنت، ماهواره، جزوه و غیره ـ به این شبهات پاسخ بدهیم. الآن هم در حوزه علمیه قم، حدود 15 مركز پژوهشی وجود دارد كه عمدتا مشغول پاسخ به شبهات هستند. البته ما [موسسه تحقیقاتی حضرت ولی‌عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)] كلیه پاسخ‌هایی كه توسط مراكز پژوهشی حوزه علمیه داده شد و از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار گرفته را در یك سی‌دی قرار داده‌ایم.

در روزنامه عكاظ عربستان سعودی در تاریخ 11/09/81 نسبت به ایام حج دو سال پیش اعلام كردند كه در آن زمان، 10 میلیون و 685 هزار جلد كتاب به 20 زبان زنده دنیا به رایگان در اختیار زائرین قرار داده‌اند. شما این را مقایسه كنید با تبلیغاتی كه ما و سایر مذاهب داریم! شما ببینید كه اینها با چه امكاناتی وارد میدان شده‌اند و چه می‌كنند؟ البته طرف حساب وهابیت، فقط شیعه نیست. قبل از این‌كه وهابیت، شیعه را مورد هجمه قرار بدهند، سایر مذاهب را هم مورد تهاجم قرار داده‌اند. چون یك‌سری از شبهات، در تمام مذاهب فراگیر است.

در مجله تراثنا، شماره 6، صفحه32 آمار داده شده كه در یكی از كشورهای همسایه، در یك سال، 60 عنوان كتاب بر ضد شیعه با 30 میلیون تیراژ چاپ و منتشر شد! من نمی‌دانم آیا در یك دهه، در داخل كشور، 30 میلیون تیراژ داریم!

اخیرا كتابی نوشته‌اند با نام لله ثم للتاریخ ـ كه به تعبیر خودشان، قوی‌ترین كتابی است كه بر ضد شیعه نوشته‌اند ـ و با تیراژ میلیونی چاپ كرده‌اند و در كشور عربستان سعودی و سایر كشورها توزیع كردند و ترجمه آن را با نام اهل بیت از خود دفاع می‌كنند با تیراژ میلیونی چاپ كرده‌اند و در اختیار دانشجویان ایرانی قرار می‌دهند. حتی یكی از علماء طراز اول قطیف ـ كه چند ماه قبل در مكه مكرمه دیدار داشتم ـ می‌گفت این كتاب را با كامیون آورده بودند در منطقه قطیف و أحصاء عربستان سعودی و میان جوانان شیعه توزیع می‌كردند. در كویت هم این كتاب را حدود 100 هزار تیراژ چاپ كردند و حتی در صف نانوایی و قصابی هم پخش می‌كردند. یكی از علماء شیعه كویت هم رسما به دولت كویت اخطار داد كه اگر این كتاب را جمع نكنید، كویت به لبنان دوم تبدیل خواهد شد و بلافاصله هم جلوی نشر این كتاب را گرفتند.قسمت دوم به زودی...برچسب‌ها: اهمیت ،بحث ،در ،مورد ،وهابیت ،و ،هجمه ،
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:42 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I have certainly picked
up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site
a lot of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score
if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my email and can look out for
much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر